تبلیغات
کمیشان سبز سفید قرمز - خانواده برتر

کمیشان سبز سفید قرمز
چو ایستاده ای دست افتاده ای بگیر...
نویسندگان
امکانات وب

اللّهُمَّ كُنْ لِوَلِیِّكَ الْحُجَّةِ بْنِ الْحَسَنِ صَلَواتُكَ عَلَیْهِ وَعَلى آبائِهِ فی هذِهِ السّاعَةِ وَفی كُلِّ ساعَةٍ وَلِیّاً وَحافِظاً وَقائِدا ‏وَناصِراً وَدَلیلاً وَعَیْناً حَتّى تُسْكِنَهُ أَرْضَك َطَوْعاً وَتُمَتِّعَهُ فیها طَویلاً

دریافت كد دعای فرجبرای نمایش تصاویر گالری كلیك كنید


کد گالریكد ماوس

بسم الله الرحمن الرحیم
----------------------------------------------------------------------------
ویژگی‌های خانواده برتر از دیدگاه اسلام
خانواده، کانونی است مقدس که در سایه پیوند زناشویی دو انسان از دو جنس مخالف پایه گذاری شده و با پیدایش و تولید فرزندان کامل تر می‌شود. در اسلام برای تشکیل خانواده، استانداردهایی معرفی شده است. هرقدر ارکان تشکیل دهنده خانواده با آن استانداردها منطبق باشند به همان مقدار از شایستگی و برتری برخوردار خواهند بود. از این رو، به طور اجمال می‌توان گفت خانواده برتر از نظر اسلام، آن است که ارکان آن شایسته و منطبق با استانداردهای اسلامی باشد، مناسبات و روابطی منطبق با آموزه های دینی بر آنها حاکم باشد، خروجی آن انسانهایی شایسته وموثر در ساخته شدن جامعه ایده آل اسلامی باشد. و اما ملاک برتری، از نظر اسلام، مال و ثروت و مانند آن نیست که کسی به آنها ببالد. برتری خانواده به انطباق آن با استانداردهای اسلامی و برخورداری از ویژگیهای ارزشی و فضیلت‌هاست.
برترین خانواده در اسلام
قرآن کریم بهترین الگوها را برای شناسایی خانواده برتر به جهانیان معرفی کرده است. خاندان حضرت ابراهیم(ع)، خانواده حضرت مریم(س)، که آل عمران خوانده شده و خانواده حضرت یحیی(ع) در قرآن ستوده و تکریم شده‌اند. در اسلام نیز اهل بیت پیغمبر اکرم(ص) بعنوان نمونه‌ای کامل معرفی شده و آیه تطهیر و مباهله نیز درباره‌‌ی اعضای این خانواده وارد شده و عظمت مقامات معنوی و عرفانی آنان را به نمایش گذاشته است. این خانواده از پیوند ملکوتی وجود نازنین حضرت علی(ع) و فاطمه اطهر(س) تشکیل شده و حال آنکه، آن‌دو مصداق اتمّ انسان کامل و ایده‌آل هستند و همانطور که رسول اکرم(ص) در جریان ازدواج آن دو وجود عرشی فرمودند، زندگی ایشان سراسر الگوست. همسرداری علی(ع)، مدیریت او در خانه و خانواده، شوهرداری فاطمه(س)، خانه‌داری و تربیت فرزند او در عالم نظیر ندارد و تا قیامت برای جهانیان نورافشانی می‌کند. لکن باید این خانواده اسوه و الگویی برای همگان قرار گیرد.
از دیدگاه اسلام خانواده برتر دارای ویژگی‌هایی است که در ادامه به بررسی آنها می‌پردازیم:
اصالت خانوادگی:
اصل و نسب پاکیزه، دامن‌های مطهر و پاک مادران که به هیچ‌گونه پلیدی آلوده نشده‌اند و اصلاب ارزشمند پدران در اسلام مورد اهمیت فراوان قرار گرفته است. چنانکه در زیارتنامه امام حسین(ع) می‌خوانیم: «... شهادت می‌دهم که تو از ارحام پاک و مطهری، جاهلیت به ناپاکی‌هایش شما را آلوده نساخت و لباس‌های ناپاک خود را بر اندام شما نپوشاند.» امام علی(ع) نیز به مالک اشتر توصیه می‌فرماید که برای گزینش فرماندهان لشکر اسلام به اصالت و شرافت خانوادگی آنان توجه کن. همچنین در گزینش همسر این نیز این اصل مهم خوانده شده است.
دین و ایمان:
از نظر اسلام خانواده‌ای برتر است که هر کدام از ارکان آن از ویژگی دین، ایمان و اعتقادات ناب برخوردار باشد. چنانکه در آیه 221 سوره بقره می‌خوانیم: «زنان مشرک را تا ایمان نیاورده اند، به زنی مگیرید و کنیز مومن بهتر از آزاد زن مشرک است، هرچند زیبایی او شما را به شگفت آورد و به مردان مشرک تا ایمان نیاورده اند زن مومن ندهید و برده مومن بهتر از آزاد مرد مشرک است، هرچند شما را به شگفت آورد.»
قرآن کریم از همسران حضرت نوح و لوط نام برده و بیان می دارد که این دو عاری از ایمان بودند و از نظر مکتبی و فرهنگی خیانت کردند و به پیامبر خویش ایمان نیاوردند. قرآن این دو زن را الگوی مردم بد معرفی می‌کند. گاهی نیز ممکن است در خانواده‌ای زن دارای ویژگی دین و ایمان بوده و شوهرش از آن بی‌بهره باشد؛ مانند حضرت آسیه. بنابراین در خانواده برتر از نظر اسلام زن و شوهر هر دو از عقیده و ایمانی خالص برخوردارند.
علم و دانش:
ارکان خانواده برتر از لحاظ علم و آگاهی غنی هستند. در این خانواده زن بعنوان رکن اصلی خانواده علاوه بر آگاهی‌های مذهبی به وظایف همسری و مادری خود که در شرع مقدس عنوان شده کاملاً آشناست و از لحاظ رشد عقلی و فکری از جایگاه بالایی برخوردار است. مرد نیز افزون بر اطلاعات دینی، بعنوان مدیر و سرپرست خانواده، آگاهی‌های لازم را داشته و به وظایف همسری و پدری که بر دوشش نهاده شده به خوبی واقف است.
تقوا و معنویت:
هر خانواده‌ای که در رعایت تقوای الهی پیشتازتر باشد از لحاظ الگویی، برتر شمرده می‌شود. در خانواده برتر زن و شوهر متقی و خداترس بوده و همواره غرق در ذکر و یاد خدایند. اهل تهجد و شب زنده داری، تلاوت قرآن، دعا، مناجات، راز و نیاز، توبه و استغفار و مانند آن هستند. دنیا، مال و ثروت، جاه و مقام و شهرت برای آنها اهمیت ندارد.
حضرت علی(ع) و فاطمه زهرا(س) در این امر اسوه بوده‌اند. علی(ع) در ارتباطش با خدا چنان اوج می‌گیرد که از هوش می رود. رسول خدا(ص) می فرماید: «وقتی دخترم فاطمه در محراب عبادت قرار می گیرد همچون ستاره ای برای ملائکه آسمان می درخشد و خداوند بزرگ به آنان می گوید: ای ملائکه من! به بهترین بنده من فاطمه بنگرید. او در مقابل من ایستاده و از خوف من تمامی وجودش می لرزد...»
بهترین خانواده از نظر اسلام آن است که در این مسیر گام بردارد و بکوشد خود را روز به روز به این قله معنوی نزدیک‌تر سازد. دست‌کم این است که به نماز، روزه و سایر واجبات به‌عنوان نمادهای معنویت اهتمام ورزیده اندیشه و افکار خود را متوجه ملکوت کند و رشته ارتباطیش را با معبود خویش متصل دارد و همواره مراقبت نماید تا غل و زنجیرهای دنیایی، او را زمین‌گیر نسازد.
صبر و شکر:
در خانواده برتر هیچکدام از زن و شوهر در برابر سختی‌های زندگی بی‌تابی نمی‌کنند. آنها ناملایمات زندگی را هدیه های خداوند می شمارند، در وقت دارایی خدا را حمد می گویند و هنگام فقر و نداری صبر می کنند. زن و شوهر ایمان خود را در پرتو صبر و تحمل بر شداید و گرفتاری‌ها و شکرگزاری در برابر نعمت‌های بیشمار او کامل می‌کنند. همچنان‌که فاطمه زهرا(س) تمام مشکلات زندگی مشترک را به جان خریده و به آن راضی بود و در تمامی عمر شریفش هیچ‌گاه زبان به گله و شکایت نگشود.
مدیریت ایده‌آل:
زن و شوهر در خانواده برتر به جهت برخورداری از سه ویژگی دانش، مهارت و اخلاق، خانه و خانواده را به بهترین شکل ممکن اداره می‌کنند. در این خانواده، مرد مدیری لایق، کاردان، پرتلاش و جدی در کار است و هزینه های زندگی را از طریق حلال تامین می کند؛ مدیریت او بر مبنای تحکم و زورگویی نیست و همسرداری‌اش ایده‌آل است. زن نیز در مدیریت داخلی منزل و ایفای وظایف خویش اسوه است. بی‌تردید در خانواده‌هایی که زن و شوهر قدرت مدیریت ندارند، یا زن قربانی سوء مدیریت مرد می‌شود و یامرد از ناحیه سوء مدیریت زن در خانه آسیب جدی می‌بیند و یا فرزندان قربانی بی‌کفایتی پدر و مادرند.
روابط حسنه:
در خانواده برتر بهترین نوع روابط وجود دارد، زن و شوهر شخصیت یکدیگر را گرامی می‌دارند و بالاترین احترام‌ها را برای یکدیگر قائلند و هرگز یکدیگر را مورد اهانت قرار نمی‌دهند. متأسفانه گاه در بعضی خانواده دیده می‌شود که در اثر جهالت و یا غفلت در حضور فرزندان یکدیگر را مورد تحقیر و اهانت قرار داده و هیبت و اقتدار لازم را برای تربیت فرزندان از دست می‌دهند.
از دیگر ویژگی‌های خانواده برتر، این است که زن و شوهر همواره با آغوش گرم و گشاده‌رویی با هم برخورده کرده، پاکیزه سخن می‌گویند و هرگز یکدیگر را مورد اذیت و آزار زبانی قرار نمی‌دهند و پیوسته با خوش‌اخلاقی و محبت با یکدیگر مواجه می‌شوند.
در این خانواده نه مرد زبان به شکایت می‌گشاید و از همسرش در پایمال کردن حقوق خویش و انجام وظیفه نکردن گله می‌کند و نه زن. آنها به وظایف خویش به خوبی آشنا بوده و به آن پایبند هستند. زن ومرد با تقسیم کارهای مربوط به خانه و خانواده حقوق یکدیگر را رعایت کرده و به آن احترام می‌گذارند. به موازین شرعی پایبند بوده و به مسائل محرم و نامحرم، حفظ ناموس، عفت و پاکدامنی و عدم اختلاط با نامحرمان فوق العاده اهمیت می‌دهند. مرد در چنین خانواده‌ای عفیف است و چشم خویش را از ناموس دیگران فرو می‌پوشد و خواسته‌های غریزی خود را در محدوده‌ای که خداوند برایش حلال کرده، منحصر می‌سازد. زن نیز خود را برای شوهرش ارزانی می‌کند و در غیاب وی از خویشتن همچون دری در صدف پاسداری می‌نماید. حال آنکه بسیاری از نابسامانی‌های اجتماعی از همین ناحیه صورت می‌گیرد که زن و مرد حریم خود را نمی‌شناسند و به موازین شرع مقدس بی‌اعتنایی نشان می‌دهند.
خلاصه آنکه فضا در خانواده برتر پر است از ایثار، گذشت و مهربانی. زن و شوهر از اشتباهات یکدیگر چشم‌پوشی کرده و همواره با یکدیگر همکاری می‌نمایند. در این خانواده از اسراف و ریخت و پاش اثری نیست و شیوه زندگی آنان ساده و زاهدانه است. تجملات و تشریفات از زندگی آنها بدور است و کرامت انسانی خود را بالاتر از آن می‌دانند که اسیر زرق و برق و تجملات دنیا شوند؛ و البته تمام جهت‌گیری‌های زندگی آنها برای جلب رضایت خداوند است.
تربیت نسل صالح:
فرزندان خانواده برتر نمونه کاملی از تربیت‌شدگان مکتبی‌اند. پدر و مادر از همان اوان کودکی فرزندشان، بهترین شیوه تربیتی که همانا تربیت دینی است در پیش می‌گیرند.فرزندان نیز راه و رسم خوب زیستن را می‌آموزند. باشخصیت و عزتمند بار می‌آیند و در نهایت تبدیل به انسان‌هایی صالح می‌شوند، قدم به عرصه اجتماع گزارده و منشأ آثار و برکات فراوان می‌شوند.
* نشریه پیام خانواده؛ شماره دوم
----------------------------------------------------------------------------
موضوعات مرتبط: مدیریت خانه
نوشته شده توسط : شعیب علیمکه ( پنجشنبه 17 آذر 1390 ) ( 12:32 ق.ظ )
درباره وبلاگ

سلام دوستای گلم...

سلامی چو بوی خوش آشنایی، بدان مردم دیده ی روشنایی...

ورودتونو به وبلاگم خوش آمد میگم

ضمن آرزوی سلامتی و موفقیت از محضر پر کرامت الهی برای شما دوستان و همولایتی های عزیزم عشق و صلح و آرامش درون و شفای عمیق و برکتهای سرشار طلب می کنم.

امیدوارم لحظات خوبی را تو وبلاگم بگذرونید.

از نگاه قشنگی که به این وبلاگ هدیه می کنید تشکر می کنم.

اگر پیشنهاد یا انتقادی داشتید
خوشحال میشم عنوان کنید،
راهنماییم کنید و بهم قوت قلب بدید.

دست مهربون همتونو می بوسم ...

در پناه خالق نیلوفرها موفق و سربلند باشید...

++++++++++

درختان خشک و عریان بودند، آسمان ابری شاید هم صاف و بی ابر بود. وقتی در دومین ماه فصل سرد سال به هم ملحق شدیم و کتاب عشق پرستاری را آغاز نمودیم، با هم عهد بستیم همچون درختان، سبز شویم و در لباس سفید محبت ناجیان عشق باشیم.
و یه چیز دیگه...
ما پرستاریم
قرار با پرستاری زندگی کنیم
و شاید پرستاری زندگیمون بشه
و همه می دونن که پرستارها روح بزرگی دارن
پس بیاین.....

خوشبختى لذت مشتركى است كه حاصل یارى بى چشمداشت به دیگران است .

+++++++++++++

یادم باشد ...

حرفی نزنم که به کسی بربخورد،

نگاهی نکنم که دل کسی بلرزد،

راهی نروم که بیراه باشد،

خطی ننویسم که کسی را آزار دهد،

یادم باشد روز و روزگار خوش است،

همه چیز زیبا و بر وفق مراد است!...

و تنها دل ما دل نیست! ...

========

ما آدما آخرش نصیب خاک میشیم.

چرا توی این دنیا، محبتهامونو

نصیب همدیگه نکنیم!؟

========
شعیب علیمکه
آمار وبلاگ
کل بازدید :
بازدید امروز :
بازدید دیروز :
بازدید این ماه :
بازدید ماه قبل :
تعداد نویسندگان :
تعداد کل پست ها :
آخرین بازدید :
آخرین بروز رسانی :