تبلیغات
کمیشان سبز سفید قرمز - وظایف زنان

کمیشان سبز سفید قرمز
چو ایستاده ای دست افتاده ای بگیر...
نویسندگان
امکانات وب

اللّهُمَّ كُنْ لِوَلِیِّكَ الْحُجَّةِ بْنِ الْحَسَنِ صَلَواتُكَ عَلَیْهِ وَعَلى آبائِهِ فی هذِهِ السّاعَةِ وَفی كُلِّ ساعَةٍ وَلِیّاً وَحافِظاً وَقائِدا ‏وَناصِراً وَدَلیلاً وَعَیْناً حَتّى تُسْكِنَهُ أَرْضَك َطَوْعاً وَتُمَتِّعَهُ فیها طَویلاً

دریافت كد دعای فرجبرای نمایش تصاویر گالری كلیك كنید


کد گالریكد ماوس

بسم الله الرحمن الرحیم
----------------------------------------------------------------------------
وظایف زنان
حفظ اسرار:
معمولا خانم ها میل دارند از اسرار و رموز شوهرشان با اطلاع‏شوند، می‌خواهند از وضع کسب، مقدار درآمد، موجودى، آینده‏اش با خبر شوند.و به طور خلاصه از شوهرشان انتظار دارند که تمام اسرارش را در اختیار آنها بگذارد و چیزى را پنهان نکند، بر عکس‏اکثر مردها هم حاضر نیستند تمام اسرارشان را در اختیار همسرشان قراردهند،و همین موضوع گاهى سبب دلخورى و حتى بدبینى می‌شود. علت اینکه بعضی از مردها درباره کارشان به زن خود مشورت نمی کنند یکی همین است که به راز داری او اعتماد ندارند و می‌ترسند آنچه گفته اند فردا نُقل! مجلس دوستان خانم شود. هرگز نباید اسرار شوهر را برملا کرد. چون با این کار اعتماد شوهر از بین می‌رود.
پذیرفتن مدیریت مرد:
تردید نیست که باید در بین اعضاى یک خانواده‏ تفاهم کامل و تعاون و همکارى وجود داشته باشد لیکن وجود یک‏سرپرست عاقل و با تدبیر هم برایشان ضرورت دارد، سرپرستى خانه یا باید به عهده مرد باشد و زن‏ از او اطاعت کند، یا به عهده زن باشد و مرد فرمانبردارى کند، که بنا بر دلایل بسیار خداوند حکیم این مسؤولیت‏بزرگ را بر دوش‏ مرد نهاده. در قرآن شریف میفرماید: «مردان سرپرست زنانند» سوره نساء آیه 34. بنابراین صلاح خانواده در این است که مرد را به عنوان بزرگ وسرپرست‏خانواده بشناسند و با نظر و صلاح دید او کار کنند.
بنابراین بهتر است که زن، شوهر را به عنوان بزرگ و سرپرست‏خانواده ‏بپذیرد، با نظر و مشورت وى کارها را انجام بدهد، از دستوراتش تخلف‏نکند، اگر در کارى دخالت کرد در مقابلش سرسختى نشان ندهد، ولو اینکه‏از امور خانه‏دارى باشد که زن بهتر از او اطلاع دارد، شوهر را عملایک فرد مسلوب الاختیار قرار ندهد، بگذارد گاهی در کارها دخالت کند، موضوع ریاست او را عملا به ‏فرزندانت نشان بدهد، به آنها تذکر بدهد در کارها از پدرشان اجازه بگیرند واز فرمانش تخلف ننمایند.
سازگاری در سختی ها:
چرخ روزگار همیشه بر طبق‏دلخواه نمى‏چرخد، زندگى هزاران نشیب و فراز دارد، ممکن است انسان‏به بیمارى سختى مبتلا شود، ممکن است ‏بیکار و خانه‏نشین گردد، ممکن‏است مال و ثروتش را از دست داده و تهیدست‏شود، و از این قبیل‏حوادث که براى همه کس امکان وقوع دارد.
عدم مداخله بیجا در کار شوهر:
انسان به طور ذاتی خواستار آزادی و استقلال عمل است و این روحیه در مردها قوت بیشتری دارد. خانم ها گمان نکنند دخالتهای خیر خوهانه آنها همیشه به نفع شوهر تمام می‌شود، گاهی همین موضوع، بحرانی جدی در زندگی زناشویی ایجاد می‌کند. بنابراین سعی کنید هرگز به استقلال مرد ضربه نزنید.
خانه داری:
خانه داری و تدبیر امور منزل گرچه از نظر حقوقی به عهده زن نیست اما از نظر اخلاقی این وظیفه به عهده او گذاشته شده است. خانه داری مهمترین شغل است، متأسفانه خانم هایی که فقط به کار خانه داری اشتغال دارند ارزشهای واقعی خود و کارشان را نمی دانند. بسیاری از مردان که شهرت و مقام و اهمیت بین المللی دارند، فقط در اثر حسن تدبیر، و اخلاق و لیاقت یک زن خانه دار به اوج ترقی و پیشرفت رسیده اند.
پاسداری از حریم و ارزشهای خانواده: بزرگترین مسؤلیت زن در مورد همسرش این است که به عنوان ناموس مرد و نماینده او در خانه، با رفتار و گفتارش، از حریم و ارزشهای خانواده پاسداری کند. چنین زنی هم از مال شوهر محافظت می‌کند و با اسراف کاری و تجمل گرایی ثروت همسرش را ضایع نمی سازد و هم از آبروی خانوادگی و شخصیت همسر در مقابل خطرات دفاع می‌کند و هم با حفظ حجاب، خود را از نامحرم می‌پوشاند و ….
داشتن حسن ظن:
بعضی زنان نیز نسبت به همسر خود سوء ظن دارند و گمان می‏کنند که شوهرشان دنبال زن‏های دیگر است و به طور مشروع یا نامشروع با آنان رابطه دارد. سوء ظن هم آرامش روحی خود فرد را از بین می‌برد و هم باعث بر هم خوردن روابط خانواده می‌شود.
صفات زنان شایسته از دیدگاه قرآن:
«فَالصّالحاتُ قانِتاتٌ حافِظاتٌ لِلغَیب بِما حَفِظ اللهُ » سوره ی نساء، آیه 34.
زنان پرهیزکار، فروتن و فرمانبردارند، و خداوند برای زن شایسته دو صفت بازگو کرده است: فروتنی و فرمانبرداری
توجه به نیازهای مردان
روان‌شناسان عقیده دارند که هر مرد دو نیاز دارد که توسط همسرش برآورده می‌شود و هیچ‌گاه از ذهنش پاک نمی‌شود:
1- روابط زناشویی صمیمانه.
2- تحسین و مطرح کردن او.
تایید و قدرشناسی از مرد:
اگر مردها بدانند آنچه در زندگی و برای همسرشان انجام می‏دهند، مهم و با ارزش است، بر تلاش و محبت خود نسبت به همسر می‏افزایند. هرگز برای تشکر و قدردانی از همسرتان، منتظر کار مهم، بزرگ و خاصی از جانب او نباشید، کارهای کوچک و به ظاهر عادی و بی‏اهمیت او هم می‏تواند راهی باشد تا شما به او بفهمانید که قدرش را می‏دانید و تلاش او را برای خوشحال کردن شما، ارج می‏نهید. زنان دوست دارند که دوستشان بدارند؛ ولی مردان نیاز دارند که مورد تحسین قرار بگیرند. با تشویق، تحسین و قدردانی از شوهرتان، او را سرحال و زنده نگه دارید.
در روایات اسلامی، شوهر « بُت» نامیده شده است. به عبارت دیگر زن باید به شوهرش مانند یک « بُت» احترام بگذارد. پیامبر اسلام (ص): اگر دستور می‌دادم که فردی به فرد دیگر سجده کند، به زن دستور می‌دادم که به شوهرش سجده نماید و محبت او را همواره جوشان نگه می‌دارد.
حفظ آرامش هنگام عصبانیت مرد:
مرد به شکل غریزی، برای این که به جنس مخالف نزدیک شود، از او فاصله می‏گیرد. اگر چنین فرصتی از طرف زن به مرد داده نشود، هرگز از میل شدید خود به جنس مخالف آگاه نمی‏شود. هنگامی که مرد از زن فاصله می‏گیرد، پس از مدتی با میلی شدیدتر، به طرف زن برمی‏گردد و فاصله‏اش از قبل کمتر می‏شود. مردها پس از آن که نیازشان به عشق و صمیمت برآورده شد، ناگهان به یاد استقلال گذشته خود می‏افتند و حس می‏کنند که شدیدا به آن نیاز دارند. هنگامی که مرد از زن فاصله می‏گیرد، زن دچار هراس شده، به دنبال اشتباه یا خطای خود می‏افتد. او متوجه نیست که مرد با این کار، می‏خواهد نیاز به استقلال خود را تأمین کند؛ سپس ناگهان مرد با عشق و علاقه شدیدتری به سوی زن باز می‏گردد و پیوسته در میان وابستگی عاطفی و استقلال در رفت و آمد است.
توجه به مسائل زناشویی:
لذت‏های مادی که توسط حواس پنجگانه درک می‏گردند، فراوان و متنوع می‏باشند، ولی در بین آنها مسئله رابطه زناشویی از بقیه برتر و ممتاز است و هیچ چیز همپای آن نیست. وجود این غریزه بی‏نظیر اهمیت بسزایی در بقا و استواری پیوند زناشویی دارد. روابط زناشویی بر نشاط و شادی فرد می‌افزاید و موجب تجدید قوای روحی می‌شود، زیرا تنش‌های روزانه و فشار روحی را درمان می‌کند. اگر زن و شوهر به این نکته مهم آگاهی داشته و هر کدام زمینه اشباع درست طرف مقابل را فراهم کند، رشته‏های انس و الفت بین آنان با گذر زمان محکم‏تر می‏گردد.
توجه دادن به نیازهای طبیعی و فطری و تشویق به برآوردن آنها از ویژگی‏های مهم و اساسی مکتب اهل بیت(ع) می‏باشد. این مربیان خدایی به افراد گوشزد می‏کنند که روح بر مَرْکَب جسم سوار است و راهواری این مرکب، رشد روحی را آسان می‏سازد. بی‏توجهی به نیازهای طبیعی جسم، سبب پیدا شدن بیماری‏های فراوان جسمی و روحی و از دست دادن زندگی دنیا و سعادت آخرت است. لذا ائمه(ع) در این زمینه نیز توصیه هایی به همسران و بخصوص زنان فرموده اند که توجه به آنها بقای زندگی زناشویی را تضمین می‌کند. در این روایات توجه به مسائل زناشویی و رعایت آنها از جمله رعایت طراوت، شادابی، زیبایی، عشوه‏گری و... با اهمیت شناخته شده، زنان را از پرداختن به اعمال مستحب و ارزشمند (که ممکن است آنان را از ادای وظیفه همسری باز دارد)، بدون اجازه شوهر باز داشته است:
زنان شوهردار نباید بدون اجازه شوهر خود روزه مستحبی بگیرند و منزل را ترک کنند و باید خود را با بهترین عطری که دارند خوشبو کنند و زیباترین لباس‏شان را بپوشند و خودآرایی کنند و صبح و شام خود را به شوهر عرضه کنند.(2)
زنی که هنگام خواست همسر، او را به درنگ کوتاه‏مدت دعوت کند [به او بگوید کمی صبر کن] و ادامه دهد تا همسرش را چرت بگیرد و به خواب برود، چنین زنی را فرشتگان تا هنگام بیدار شدن شوهر، لعن و نفرین می‏کنند.(3)
بهترین زنان، زنی است که هنگام خلوت با همسرش کمرویی و حیا را کنار بگذارد اما پس از آن دوباره خود را با حیا بیاراید.(4)
امام علی(ع) خطاب به فرزندش می‏فرماید:
فرزندم، اگر بتوانی زن را از انجام کارهایی که فراتر از توان اوست [و او را شکسته و فرسوده می‏گرداند] باز داری، چنین کن، زیرا باز داشتن، زیبایی و جمالش را حفظ می‏کند و روانش را آسوده‏تر می‏سازد و به حال او نیکوتر است. زن ریحانه و گل است، نه مسئول تدارکات و کارپرداز بیرونی.(6) [و گل نیازمند مواظبت، فضا، آب و محیط مناسب است تا شکوفایی و زیبایی‏اش استمرار بیشتر یابد].
از ایشان نقل شده است: «زن مسلمان باید خودش را برای شوهرش خوشبو سازد.»
یکی از فلسفه‏های عدم تشویق زنان به انجام کارهای خارج از منزل و موظف کردن مرد به تأمین هزینه زندگی، محفوظ ماندن طراوت و شادابی آنهاست زیرا آنان از لحاظ جسمی و روحی لطیف هستند و به مصلحت خودشان و خانواده‏شان است که لطیف و شاداب بمانند تا پیوند زناشویی استوار بماند و جاذبه جسمی آنان همچنان پیونددهنده رابطه زناشویی بوده و مردان را بدانان وفادار، متعهد و خدمتگزار نگه دارد.
زنان باید حفظ طراوت و شادابی جسمی را سرلوحه همت خود قرار دهند و در حد امکان از به عهده گرفتن شغل‏هایی که لازمه آن حضور بلندمدت در سرما و گرما و تابش آفتاب است، یا به عهده گرفتن مسئولیت‏هایی که ذهن را به شدت مشغول می‏کند و روح را افسرده می‏سازد و یا کارهای سنگین، خودداری ورزند. شوهران آنان نیز باید با فراهم آوردن وسایل رفاه و آسایش، مانع از به عهده‏گیری چنین وظایفی توسط همسر گردند تا طراوت و زیبایی زن پایدار بماند و کانون زناشویی پیوسته جایگاه لذت مشروع برای طرفین باشد.
متأسفانه بعضی از زنان برای روابط زناشویی اهمیت کافی قائل نیستند. اینان گرچه کدبانوهای خوبی می‏باشند و از لحاظ خانه‏داری، نظافت، آشپزی، خدمتگزاری در خانه و نسبت به شوهر و حتی انجام کارهای خارج از منزل بسیار فعال هستند و بسیاری از بارها را از دوش شوهر برمی‏دارند، ولی توجه ندارند همه خدمات ارزشمند، زمانی مفید است و در استواری پایه‏های زناشویی مؤثر، که مرد از لحاظ غریزی و انس در خلوت اشباع شود، و گرنه همه خدمات چون زرورق‏هایی بر دیوار سست و پوک می‏باشد که هر لحظه در معرض خطر و فروپاشی است.
اگر مسئله نیاز غریزی به خوبی مورد توجه واقع نشود قطعا عامل اختلاف در آینده خواهد بود، گرچه به جهت حیا، به بهانه‏های دیگر متوسل شوند و از اظهار اصل ناراحتی و دلخوری خودداری ورزند.
مردها، زنانی را دوست دارند که به سلامت و زیبایی خود اهمّیّت می‌دهند. آنها احتیاج دارند به زن زندگی‌شان افتخار کنند. پس دانش و آگاهی خود را افزایش دهید که زندگی به دانش است. سعی کنید برخی فعّالیّت‌های جسمانی نظیر قدم زدن، نرمش و برخی ورزش‌ها را در برنامه‌ی روزمره‌ی خود بگنجانید. مطالعات نشان داده زن‌هایی که به طور مرتّب ورزش می‌کنند، احساسات و تمایلات عشق ورزی بیش‌تری دارند. حسّ شوخ طبعی یک زن، بخشی از زیبایی او محسوب می‌شود.
با مطالعه‌ی روزنامه‌ها و مجلّه‌ها، گوش کردن به مباحث رادیو و مطالعه کتاب‌های خوب اینترنت و سی دی‌های متنوع شروع کنید. تنها با اطّلاع از وقایع و اطّلاعات روز می‌توانید احساس قابلیّت و لیاقت شخصی خود را افزایش دهید.
شما باید دوست، معشوقه و محرم اسرار او باشید. و سعی کنید که همه این نقش ها را به طور 100% انجام دهید. دوستی باشید که شاد و صادق است. معشوقه ای باشید که پراحساس و صمیمی است و و محرم اسراری باشید که قابل اعتماد است. باید یک گوش شنوا برای او باشید و فردی باشید که هر موقع خواست، بتواند به شما تکیه کند.
از حضرت امام رضا (ع) روایت شده است که: هیچ فایده ای به کسی نمی رسد بهتر از این که برای او بانویی باشد که نگاه کردن به او و مصاحبت با او موجب سرور و شادمانی همسر باشد و در غیاب شوهر امانت دار و حافظ حریم خویش و خانواده و اموال شوهر باشد.
* طیبه مهرانپور؛ کارشناس ارشد تعلیم و تربیت اسلامی
----------------------------------------------------------------------------
موضوعات مرتبط: مدیریت خانه
نوشته شده توسط : شعیب علیمکه ( پنجشنبه 17 آذر 1390 ) ( 12:27 ق.ظ )
درباره وبلاگ

سلام دوستای گلم...

سلامی چو بوی خوش آشنایی، بدان مردم دیده ی روشنایی...

ورودتونو به وبلاگم خوش آمد میگم

ضمن آرزوی سلامتی و موفقیت از محضر پر کرامت الهی برای شما دوستان و همولایتی های عزیزم عشق و صلح و آرامش درون و شفای عمیق و برکتهای سرشار طلب می کنم.

امیدوارم لحظات خوبی را تو وبلاگم بگذرونید.

از نگاه قشنگی که به این وبلاگ هدیه می کنید تشکر می کنم.

اگر پیشنهاد یا انتقادی داشتید
خوشحال میشم عنوان کنید،
راهنماییم کنید و بهم قوت قلب بدید.

دست مهربون همتونو می بوسم ...

در پناه خالق نیلوفرها موفق و سربلند باشید...

++++++++++

درختان خشک و عریان بودند، آسمان ابری شاید هم صاف و بی ابر بود. وقتی در دومین ماه فصل سرد سال به هم ملحق شدیم و کتاب عشق پرستاری را آغاز نمودیم، با هم عهد بستیم همچون درختان، سبز شویم و در لباس سفید محبت ناجیان عشق باشیم.
و یه چیز دیگه...
ما پرستاریم
قرار با پرستاری زندگی کنیم
و شاید پرستاری زندگیمون بشه
و همه می دونن که پرستارها روح بزرگی دارن
پس بیاین.....

خوشبختى لذت مشتركى است كه حاصل یارى بى چشمداشت به دیگران است .

+++++++++++++

یادم باشد ...

حرفی نزنم که به کسی بربخورد،

نگاهی نکنم که دل کسی بلرزد،

راهی نروم که بیراه باشد،

خطی ننویسم که کسی را آزار دهد،

یادم باشد روز و روزگار خوش است،

همه چیز زیبا و بر وفق مراد است!...

و تنها دل ما دل نیست! ...

========

ما آدما آخرش نصیب خاک میشیم.

چرا توی این دنیا، محبتهامونو

نصیب همدیگه نکنیم!؟

========
شعیب علیمکه
آمار وبلاگ
کل بازدید :
بازدید امروز :
بازدید دیروز :
بازدید این ماه :
بازدید ماه قبل :
تعداد نویسندگان :
تعداد کل پست ها :
آخرین بازدید :
آخرین بروز رسانی :