تبلیغات
کمیشان سبز سفید قرمز - مهارت های حل اختلاف

کمیشان سبز سفید قرمز
چو ایستاده ای دست افتاده ای بگیر...
نویسندگان
امکانات وب

اللّهُمَّ كُنْ لِوَلِیِّكَ الْحُجَّةِ بْنِ الْحَسَنِ صَلَواتُكَ عَلَیْهِ وَعَلى آبائِهِ فی هذِهِ السّاعَةِ وَفی كُلِّ ساعَةٍ وَلِیّاً وَحافِظاً وَقائِدا ‏وَناصِراً وَدَلیلاً وَعَیْناً حَتّى تُسْكِنَهُ أَرْضَك َطَوْعاً وَتُمَتِّعَهُ فیها طَویلاً

دریافت كد دعای فرجبرای نمایش تصاویر گالری كلیك كنید


کد گالریكد ماوس

بسم الله الرحمن الرحیم
----------------------------------------------------------------------------
مهارت های حل اختلاف در زندگی خانوادگی
عمدتا منشاء ناسازگاریها و اختلافات، خودخواهی و عدم «سعه صدر» است و اکثر اختلافات با گذشت و خطاپوشی و داشتن حسن نیت، رفع می‌شود. برای حل اختلافات همچنین مهارتهایی لازم است و با رعایت برخی قوانین، مشکلات را به حداقل رسانده و به همسران کمک می‌کند تا بر سر مشکلات به توافق دست پیدا کنند.
توصیه هایی برای حل اختلافات
* بحث و مشاجرات خود را در یک مکان کاملا خصوصی انجام دهید. سعی کنید با هم ارتباط فیزیکی ملایمی را برقرار کنید؛ مثلا دست های یکدیگر را بگیرید.
* در گفتگوهای خود، فقط بر روی همان مشکل تمرکز کنید. بر روی اشتباهات گذشته فرد مقابل دست نگذارید.
* از طعنه زدن به یکدیگر و همچنین از جملاتی که در آنها"تو" وجود دارد، خودداری کنید.
* عکس‏العمل‏های تند از خود نشان ندهید و از عباراتی نظیر"من دیگه نمی تونم ادامه بدهم" استفاده نکنید. در مقابل از استراتژی سکوت نیز استفاده نکنید.
* حرف‏هاى همسرتان را تأیید کنید تا دست از عصبانیت بردارد. با او به ظاهر هم‏عقیده شوید و عوض اینکه با وى یکى به دو، کنید مشتاقانه به حرف‏هایش گوش دهید؛ چرا که بزرگترین مشکل او نیاز به حس همدمى و درک شدن از جهت سایرین است.
* پرحرفی نکنید. بیشتر اوقات خانم ها در مورد مشکلات خود شروع به پر حرفی می‌کنند. زمانیکه می‌توان بازگو کردن آنها را در چند جمله خلاصه کرد، دیگر نیازی نیست که شروع به داستانسرایی کنید. بعضی از خانم ها بحث را خیلی بیشتر از آن چیزی که نیاز است، به درازا می‌کشانند. بهتر است زمانی که می‌خواهید با همسر خود در مورد کارهای خانه و مسائل مربوط به زندگی مشترکتان صحبت کنید، گفتگوی کوتاه و شیرینی داشته باشید تا بتوانید بهترین نتیجه را دریافت کنید.
* به حرف های همسرتان گوش دهید. کارى کنید که بداند وى را درک مى‏کنید. به او یادآور شوید که قبولش دارید و متوجه گرفتارى‏اش هستید، ولى از وى خواهش کنید که در صورت امکان یک دفعه دیگر مشکلش را بر زبان آورد تا تنها شما آن را اندکى بهتر دریابید. لحظه‏اى که او شروع به واگویى مسئله‏اش مى‏کند، آرام آرام از خشمش کاسته مى‏شود و در نتیجه عصبانیت پایان مى‏یابد،
* جرّ و بحث‏هاى کلامى را به راحتى به پایان برسانید. انسان هیچگاه نباید به جر و بحث با فرد خشمناک بپردازد بلکه تا احساس کرد طرف مقابل برافروخته از خشم شده است لازم است موقتا کوتاه بیاید و از هر گونه رویارویى و مباحثه با وى پرهیز کند.
* هرگز تحت تأثیر احساسات قرار نگیرید. ممکن است فرد خشمگین با سخنان ناروا احساسات شما را تحریک کند، سعى کنید آرام باشید و از فشارهاى احساسى دورى جویید. چنانچه نسبت به شما بى‏حرمتى شده است، آن را نادیده انگارید. توهین فرد خشمگین را با تبسمى بى‏اثر سازید. وقتى شما جر و بحث راه نیندازید، وى ساکت مى‏شود.
* اظهار نظرهایى را که چون شمشیر بر انسان جراحت وارد مى‏کند، به زبان نیاورید. سخنان طعنه‏آلود، انتقادى و دلسردکننده نزنید. مهربان، دلسوز و همدل باشید. به فرد خشمگین اجازه دهید گمان کند حق با اوست تا برنده این نزاع لفظى شود. بعدا مى‏توانید این مشکل اجتماعى را با تمهید مقدمه مهار سازید.
* در حضور شخص غضبناک به نرمى سخن بگویید. هر چه با وى آهسته‏تر حرف بزنید سریع‏تر مى‏توانید جلوى خشمش را بگیرید و مجبور خواهد شد که آهنگ صدایش را پایین آورد. پس در همه حال، آرام باشید و هیچگاه صدایتان را بالا نبرید.
* از حکم کردن و بیان تحکمى بپرهیزید. گاهى مشاهده مى‏شود که زوجین به جاى درخواست کردن، پیشنهاد دادن و ابراز تقاضاهاى خود، از الزام و یا به عبارتى از جمله‏هایى «بایددار» استفاده مى‏کنند. افرادى که با این نوع بیان (عبارت‏هاى تحکمى) مورد خطاب قرار مى‏گیرند احساس مى‏کنند که «قربانى ابدى» هستند و انگیزه مبارزه در آنها تقویت مى‏شود.
* به جاى استفاده از عبارت «باید همیشه به من اطلاع بدهى که دیر مى‏آیى.» بهتر است گفته شود: «دوست دارم وقتى دیر مى‏آیى، مرا مطلع کنى.»
* به رفتارهاى مطلوب همسر خود توجه کرده و آنها را تایید کنید. تشویق، تأیید و بیان نکات مثبت و رفتارهاى مطلوب همسر در جمع و تذکر نکات منفى و انتقاد به طور محرمانه یکى از نکته‏هایی است که متأسفانه بسیارى از زوجین به شیوه معکوس آن عمل مى‏کنند.
* همسرتان را آنچنان که هست بپذیرید و خصوصیات، تجارب گذشته، و همه کسانی که به نوعی برای همسرتان اهمیت دارند و جزو متعلقات او محسوب می‌شوند را بپذیرید و نسبت به آن نگرش مثبت داشته باشید.
* از صحبت غیر مستقیم و با گوشه و کنایه،‌ طعنه و زخم زبان و سرزنش خودداری کنید. نحوة ادای کلمات و حالات چهره، تُن صدا و نوع نگاه ما بر طرف مقابل تاثیر گذار است.
* اختلافات و نزاع را حتی الامکان باید در چارچوب خانه نگاه داشت و اگر چاره ای جز بازگو کردن اختلافات نماند به روشی که قرآن فرموده است عمل نمود: «و إن خفتُم شِقاق بَینهُما فَابعثُوا حَکماً مِن اهله و حکماً من اهلها إن یُریدَ إصلاحاً یُوفّق اللهُ بینهما إنّ الله کان علیماً خبیراً» «چنانکه می ترسید که نزاع و اختلاف سخت بین زن و شوهر پدید آید، از طرف خویشان مرد و نزدیکان زن داوری انتخاب کنید. اگر مقصود اصلاح بین زن و شوهر باشد، خداوند آنها را در آن کار موفق می کند، بدرستی که خدا بر همه چیز دانا و آگاه است.»
در نتیجه آنچه تا حدّ امکان اختلافات خانوادگی نباید در بیرون از منزل مطرح شود و حکمیّت و داوری هنگامی است که خانواده در آستانه از هم پاشیدن و طلاق قرار بگیرند و دیگر هیچ چاره ای وجود نداشته باشد. بنابراین، مطرح کردن اختلاف و نزاع در بیرون از خانواده در آخرین مراحلی است که منهدم شدن یک نظام خانوادگی و مسئله ی طلاق مطرح شده باشد، نه این که با کوچکترین اختلاف سلیقه و یا نزاع مسئله ی داوری مطرح شود.
* طیبه مهرانپور؛ کارشناس ارشد تعلیم و تربیت اسلامی
----------------------------------------------------------------------------
موضوعات مرتبط: مدیریت خانه
نوشته شده توسط : شعیب علیمکه ( پنجشنبه 17 آذر 1390 ) ( 12:25 ق.ظ )
درباره وبلاگ

سلام دوستای گلم...

سلامی چو بوی خوش آشنایی، بدان مردم دیده ی روشنایی...

ورودتونو به وبلاگم خوش آمد میگم

ضمن آرزوی سلامتی و موفقیت از محضر پر کرامت الهی برای شما دوستان و همولایتی های عزیزم عشق و صلح و آرامش درون و شفای عمیق و برکتهای سرشار طلب می کنم.

امیدوارم لحظات خوبی را تو وبلاگم بگذرونید.

از نگاه قشنگی که به این وبلاگ هدیه می کنید تشکر می کنم.

اگر پیشنهاد یا انتقادی داشتید
خوشحال میشم عنوان کنید،
راهنماییم کنید و بهم قوت قلب بدید.

دست مهربون همتونو می بوسم ...

در پناه خالق نیلوفرها موفق و سربلند باشید...

++++++++++

درختان خشک و عریان بودند، آسمان ابری شاید هم صاف و بی ابر بود. وقتی در دومین ماه فصل سرد سال به هم ملحق شدیم و کتاب عشق پرستاری را آغاز نمودیم، با هم عهد بستیم همچون درختان، سبز شویم و در لباس سفید محبت ناجیان عشق باشیم.
و یه چیز دیگه...
ما پرستاریم
قرار با پرستاری زندگی کنیم
و شاید پرستاری زندگیمون بشه
و همه می دونن که پرستارها روح بزرگی دارن
پس بیاین.....

خوشبختى لذت مشتركى است كه حاصل یارى بى چشمداشت به دیگران است .

+++++++++++++

یادم باشد ...

حرفی نزنم که به کسی بربخورد،

نگاهی نکنم که دل کسی بلرزد،

راهی نروم که بیراه باشد،

خطی ننویسم که کسی را آزار دهد،

یادم باشد روز و روزگار خوش است،

همه چیز زیبا و بر وفق مراد است!...

و تنها دل ما دل نیست! ...

========

ما آدما آخرش نصیب خاک میشیم.

چرا توی این دنیا، محبتهامونو

نصیب همدیگه نکنیم!؟

========
شعیب علیمکه
آمار وبلاگ
کل بازدید :
بازدید امروز :
بازدید دیروز :
بازدید این ماه :
بازدید ماه قبل :
تعداد نویسندگان :
تعداد کل پست ها :
آخرین بازدید :
آخرین بروز رسانی :