تبلیغات
کمیشان سبز سفید قرمز - وظایف مردان

کمیشان سبز سفید قرمز
چو ایستاده ای دست افتاده ای بگیر...
نویسندگان
امکانات وب

اللّهُمَّ كُنْ لِوَلِیِّكَ الْحُجَّةِ بْنِ الْحَسَنِ صَلَواتُكَ عَلَیْهِ وَعَلى آبائِهِ فی هذِهِ السّاعَةِ وَفی كُلِّ ساعَةٍ وَلِیّاً وَحافِظاً وَقائِدا ‏وَناصِراً وَدَلیلاً وَعَیْناً حَتّى تُسْكِنَهُ أَرْضَك َطَوْعاً وَتُمَتِّعَهُ فیها طَویلاً

دریافت كد دعای فرجبرای نمایش تصاویر گالری كلیك كنید


کد گالریكد ماوس

بسم الله الرحمن الرحیم
----------------------------------------------------------------------------
وظایف مردان
مسئولیت پذیری:
مسئولیتهای مرد، تنها در رسیدگی به بعد مادی خانواده محدود نمی شود بلکه هدایت افراد خانواده، نظارت همیشگی در تربیت آنها، امر به معروف و جلوگیری از انحرافات اخلاقی آنها و … از وظائف خطیر مرد است. البته باید توجه داشت که موفقیت مرد در مدیریت خانواده تنها با حکومت بر دل افراد خانواده میسر است.
پرهیز از استبداد رأی:
مرد اگر چه رئیس و سرپرست خانواده است اما نباید به امر و نهی بپردازد بلکه باید به نظرات همسر و فرزندان خود توجه نماید و از خودخواهی و سختگیری بیجا، و بکارگیری روشهای مستبدانه خودداری کند. این نکته به اندازه‌ای اهمیت دارد که یکی از علائم ایمان شمرده شده است. رسول خد ا(ص) می‌فرماید: مؤمن به میل خانواده اش غذا می‌خورد ولی منافق، خانواده اش به میل او غذا می‌خورند.
نداشتن تعصب بی‌جا به زن:
متأسفانه برخی از مردان نسبت به همسر خود سوء ظن دارند و دنبال بهانه برای ایجاد اختلاف و درگیری می‏باشند اما چنین خصلتی، بدترین اخلاق در زندگی زناشویی می‏باشد.
سوء ظن به طور طبیعی زن را به سوی فاسد شدن گرایش می‏دهد. امام علی(ع) به فرزندش می‏فرماید: «پسرم! از اظهار غیرت بی‏جا بپرهیز، زیرا زن‏های خوب و صالح را هم به مریضی و انحراف سوق می‏دهد!» نهج‏البلاغه، نامه 31.
بدگمانی بی‌جا به همسر و سخت گیری‌های غیر‌منطقی بر او، برخلاف آموزه‌های دین است؛ چرا که چنین رفتارهایی زن سالم را به سوی آلودگی می‌برد. در واقع روحیه انسان چنین است که در برابر فشار واکنش نشان می‌دهد و شانه خالی می‌کند.
توجه به نیازهای زنان
ابراز محبت به زن:
در تمام زن‏ها، علایق مشترکی وجود دارد که مهم‏ترین آنها، توجه، محبت و قدردانی است.
الکساندر دوما می‏گوید: «قلب زن، پارچه‏ای است که زود پاره می‏شود و زود هم رفو می‏شود». نشاط و سرزندگی زن، به محبت مرد وابسته است. زن، عشق و احساساتش را با کلمات بیان می‏کند و نیاز دارد که با شنیدن کلمات، عشق و احساسات را از دیگران دریافت کند. ولی مردان کمتر احساسات و عواطف خود را بروز می‏دهند و بنابراین، در ابراز محبت خود به همسرشان، کمی با مشکل مواجه می‏شوند؛ ولی اگر بدانند که با کمی ابراز محبت، به گرمای زندگی خود می‏افزایند، با کمی تلاش، احساسات خود را بروز خواهند داد. پیامبر اکرم(ص) می‏فرماید: «این که مرد به زن بگوید دوستت دارم، هرگز از قلب زن بیرون نمی‏رود».کلینی، کافی، ج 5، ص 569
بسیاری از رفتارها با پیام منتقل می‌شود، بنابراین نباید گفت«دوستی من در قلبم است!». بزرگترین رمز زن‏دارى و بهترین کلید حل مشکلات زناشویى‏اظهار عشق و علاقه است.
پیامبر(ص) می‏فرماید: «هر گاه مرد به زن خود آبی بنوشاند، پاداش بَرَد» و نیز می‏فرماید: «مردی که به طرف دهان همسرش لقمه‏ای بالا برد، پاداش می‏برد». رسول خدا(ص) فرمود: هر چه ایمان انسان کاملتر باشد به‏همسرش بیشتر اظهار محبت مینماید. بحار جلد 103 ص 228
حضرت رسول (ص) فرموده اند: دوست داشتن زنان و آگاه کردن آنها از این محبت مستحب است. وسائل الشیعه، ج 14،ص
اگر زن بداند محبوب شوهر نیست از خانه و زندگى بیزار و پژمرده و افسرده خواهد شد، به خانه‏دارى و بچه‏دارى بى‏علاقه‏میگردد، و وضع منزل همیشه نامنظم خواهد بود و پیش خود فکر میکند چرا براى شوهرى جان بکنم که دوستم ندارد.
در همین راستا امام سجاد (ع) در رسالة الحقوق در مورد حق همسر فرموده اند:
حق همسری که با پیوند ازدواج در اختیار تو قرار گرفته این است که بدانی خدا او را مایه آرامش و راحتی و انیس تو ساخته و هر کدام باید نعمت وجود دیگری را به درگاه خدا شکر گویید و بدانید این نعمتی است که خدا به شما داده و باید با نعمت وی همنشینی نیکویی داشته باشید و احترامش کنید و با رفق و مدارا با وی رفتار کنید هر چند که حق تو بر وی بیشتر از حق او بر تو باشد..... حق او این است که با او مهربانی کنی و همدم و آرام بخش وی باشی. تحف العقول، ص 415
ابراز محبت با کارهایی از قبیل الفاظ عاطفی، اهداء چند وقت یکبار گل، یادداشت های کوتاه عاشقانه، با خاطر داشتن سالروز تولد و ازدواج، تعریف از وی در برابر دیگران و... میسر است.
تعریف و تمجید:
زن باید احساس کند که دوستش دارند و همان شخصیتی که دارد، مورد نیاز و پذیرش است و باید برای آن چه می‏کند، مورد قدردانی واقع شود. این هدایا را به فراوانی به او بدهید؛ خواهید دید که عشق، احترام، تحسین و فداکاری او را باز پس می‏گیرد. به او بگویید که کیست و شخصیتش همان چیزی است که شما با تمام قبلتان از آن ستایش و قدردانی می‏کنید. این احساس را به او بدهید که برای شما اهمیت دارد و این که او به زندگی‏تان بهبهود بخشیده است و این که بدون او، شما نمی‏توانستید مانند آن چه اکنون هستید، شاد و راضی باشید.
احترام به زن:
امام صادق(ع) فرمود: «هر کس زنی بگیرد، باید احترامش کند».
آراستگی برای زن:
امام باقر (ع) در رابطه با این موضوع می فرماید: « همان طور که شوهران دوست دارند زن خود را زینت شده ببینند زنها دوست دارند شوهر خود را آراسته ببینند. »
در رابطه با امام باقر(ع) نقل شده است: « گروهی نزد امام باقر (ع)آمدند و مشاهده کردند که ایشان خضاب کرده اند ( موی سر خود را رنگ کرده اند.) از امام (ع) در آن مورد سوال کردند، امام باقر (ع) فرمود: من مردی هستم که همسرم را دوست دارم و برای همسرم، خود را آراسته می کنم. »
همچنین از مالک بن اعبین نقل شده است که: « روزی نزد امام باقر (ع) رفتم و ایشان را ملاقات نمودم در حالی که پوششی به رنگ قرمز به تن داشت. هنگام ورود خنده ام گرفت. آن حضرت فرمود: گمان می کنی نمی دانم چرا می خندی ؟ تو از این لباسی که بر تن دارم خنده ات گرفته است. همانا همسرم از من تقاضا کرد آن را بپوشم و من به دلیل آنکه همسرم را دوست دارم علیرغم عدم تمایل خود آنرا پوشیدم. »
بی تردید توصیه دین اسلام به آراستگی شوهر برای زنان نتیجه اثرات این عامل بر تحکیم بنیان خانواده و افزایش مهر و محبت بین زن و شوهر است. در خصوص لزوم آراستگی شوهر برای زن از ابی الحسین (ع) نقل شده است که فرمودند: « آراستگی شوهر برای زن، عفت زن را زیاد می کند. »
امام صادق(ع) نیز در این مورد فرمودند: «... مرد به رنگ سیاه خضاب کند که پیامبر فرمود:... این کار باعث محبت و مهربانی در نزد زنانتان می گردد... »
کمک به زن در کار خانه:
یک‌رنگی و صمیمیت میان زن و شوهر بسیار عمیق تر، بادوام‌تر و زیباتر از دوستی میان دو رفیق است. بنابراین، شوهر باید تا حد توان به همسرش در انجام کارهای خانه، به ویژه کارهای سخت و سنگین کمک کند. لذت زندگی در‌ این است که مرد بدون تقاضای زن در امور خانه به او کمک کند و از او تشکر کند.
* طیبه مهرانپور؛ کارشناس ارشد تعلیم و تربیت اسلامی
---------------------------------------------------------------------------
-
موضوعات مرتبط: مدیریت خانه
نوشته شده توسط : شعیب علیمکه ( پنجشنبه 17 آذر 1390 ) ( 12:16 ق.ظ )
درباره وبلاگ

سلام دوستای گلم...

سلامی چو بوی خوش آشنایی، بدان مردم دیده ی روشنایی...

ورودتونو به وبلاگم خوش آمد میگم

ضمن آرزوی سلامتی و موفقیت از محضر پر کرامت الهی برای شما دوستان و همولایتی های عزیزم عشق و صلح و آرامش درون و شفای عمیق و برکتهای سرشار طلب می کنم.

امیدوارم لحظات خوبی را تو وبلاگم بگذرونید.

از نگاه قشنگی که به این وبلاگ هدیه می کنید تشکر می کنم.

اگر پیشنهاد یا انتقادی داشتید
خوشحال میشم عنوان کنید،
راهنماییم کنید و بهم قوت قلب بدید.

دست مهربون همتونو می بوسم ...

در پناه خالق نیلوفرها موفق و سربلند باشید...

++++++++++

درختان خشک و عریان بودند، آسمان ابری شاید هم صاف و بی ابر بود. وقتی در دومین ماه فصل سرد سال به هم ملحق شدیم و کتاب عشق پرستاری را آغاز نمودیم، با هم عهد بستیم همچون درختان، سبز شویم و در لباس سفید محبت ناجیان عشق باشیم.
و یه چیز دیگه...
ما پرستاریم
قرار با پرستاری زندگی کنیم
و شاید پرستاری زندگیمون بشه
و همه می دونن که پرستارها روح بزرگی دارن
پس بیاین.....

خوشبختى لذت مشتركى است كه حاصل یارى بى چشمداشت به دیگران است .

+++++++++++++

یادم باشد ...

حرفی نزنم که به کسی بربخورد،

نگاهی نکنم که دل کسی بلرزد،

راهی نروم که بیراه باشد،

خطی ننویسم که کسی را آزار دهد،

یادم باشد روز و روزگار خوش است،

همه چیز زیبا و بر وفق مراد است!...

و تنها دل ما دل نیست! ...

========

ما آدما آخرش نصیب خاک میشیم.

چرا توی این دنیا، محبتهامونو

نصیب همدیگه نکنیم!؟

========
شعیب علیمکه
آمار وبلاگ
کل بازدید :
بازدید امروز :
بازدید دیروز :
بازدید این ماه :
بازدید ماه قبل :
تعداد نویسندگان :
تعداد کل پست ها :
آخرین بازدید :
آخرین بروز رسانی :