تبلیغات
کمیشان سبز سفید قرمز - مدیریت زمان

کمیشان سبز سفید قرمز
چو ایستاده ای دست افتاده ای بگیر...
نویسندگان
امکانات وب

اللّهُمَّ كُنْ لِوَلِیِّكَ الْحُجَّةِ بْنِ الْحَسَنِ صَلَواتُكَ عَلَیْهِ وَعَلى آبائِهِ فی هذِهِ السّاعَةِ وَفی كُلِّ ساعَةٍ وَلِیّاً وَحافِظاً وَقائِدا ‏وَناصِراً وَدَلیلاً وَعَیْناً حَتّى تُسْكِنَهُ أَرْضَك َطَوْعاً وَتُمَتِّعَهُ فیها طَویلاً

دریافت كد دعای فرجبرای نمایش تصاویر گالری كلیك كنید


کد گالریكد ماوس

بسم الله الرحمن الرحیم
----------------------------------------------------------------------------
تعریف مدیریت زمان
ـ استفاده صحیح از زمان با جدیت و تلاش تمام و اجازه ندادن به دخالت موضوعات متفرقه و پیش پاافتاده و حادثه‌ها در جریان اجرای برنامه را مدیریت زمان می‌گویند.
ـ مدیریت زمان یعنی تسلط بر زمان و مهار نمودن آن.
ـ مدیریت زمان به معنای تحت کنترل درآوردن زمان است نه تحت کنترل زمان بودن.
ـ استفاده حداکثری از زمان حداقلی برای رسیدن به اهداف.
اصول مدیریت زمان
یکی از لازم‌ترین و مهم‌ترین مباحث در موضوع مدیریت زمان، آشنایی با اصول و قواعد آن و کسب مهارت برای بکارگیری این اصول در زندگی است. در ادامه، شما را با مهم‌ترین اصول مدیریت زمان آشنا می‌نماییم:
1ـ اصل برنامه‌ریزی برای کوچکترین واحد زمان:
برای بعضی کوچکترین زمان ثانیه است، برای بعضی دقیقه، برای برخی ساعت، روز و یا هفته است. برای اشراف پیدا کردن بر زمان و مدیریت بر آن تلاش کنید کوچک‌ترین واحد زمان را برای خود مشخص کنید و برای آن برنامه‌ریزی کنید. معمولی‌ترین و کوچک‌ترین واحد زمان برای توده‌ی مردم روز می‌باشد، بنابراین برای تک تک روزهای عمرتان، برنامه‌ریزی و مدیریت را شروع کنید و این گام، نقطه‌ی شروعی برای حرکت نمودن در مسیر و مدیریت موفق زمان و کنترل ساعات و دقایق از یک سو و کنترل ماه‌ها و سال‌ها، از سویی دیگر می‌باشد.
باید توجه داشت که زمان پدیده‌ای وحشی و صیدی تندپا و گریزان است که شکار آن نیاز به صیادی دقیق، بصیر، مصمم و خستگی ناپذیر دارد. از جمله راه‌ها و دام‌های شکار این صید، برنامه‌ریزی و نوشتن وظایف و اهداف است.
برنامه‌ریزی:
برنامه‌ریزی به معنای تقسیم وظایف بر زمان تحت اختیار می‌باشد، یا به معنای ایجاد جدول زمان‌بندی برای انجام وظایف در زمان مناسب، با استفاده از بهترین وسیله‌ها و برای نیل به اهداف فرد، خانواده یا سازمان می‌باشد.
با یک برنامه‌ریزی حساب‌شده:
ـ شما امکان می‌یابید تا نگاهی جامع به خود و جامعه خود داشته باشید.
ـ تمام اوقات شما مفید و مؤثر واقع می‌شود.
ـ زودتر، مطمئن‌تر و راحت‌تر به اهداف خود می‌رسید.
ـ امکان ذخیره‌سازی وقت برای شما فراهم می‌شود.
ـ اولویت‌های زندگی خود را تشخیص می‌دهید.
ـ نگرانی‌ها و فشارهای زندگی شما کمتر می‌شود.
ـ روابط اجتماعی شما تقویت می‌شود.
ـ امکان ارتباط شما و تقویت آن با خویشتن و خداوند مهربان برایتان فراهم می‌آید.
ـ قدرت تحلیل شما از زندگی شخصی‌تان بالا می‌رود.
ـ کارهای مورد نیاز، نیمه‌تمام و تمام شده برای شما مشخص می‌شود.
1- تهیه جدول برنامه:
هر یک از ما مجموعه‌ای از نیازها، اهداف و مسئولیت‌هایی پیرامون خود داریم که باید بر اساس اصول برنامه‌ریزی، از آن یک جدول وظایف ترسیم کنیم و در وقت مقتضی به هر یک از آن‌ها رسیدگی نماییم. به طور نمونه می‌توانیم چنین جدولی ترسیم کنیم:

2ـ اصل استفاده از برنامه‌ریزها:
یکی از عوامل مؤثر در مدیریت زمان، استفاده از انواع برنامه‌ریزهای زمان است که به عنوان یک حافظه‌ی کمکی، انسان را در مدیریت وقت یاری می‌کند. برنامه‌ریزهای زمان می‌تواند بر طبق نیازهای شخصی و به صورت ابتکاری تنظیم گردد و یا این که در این راستا می‌توان از دفترچه یادداشت شخصی، کلاسورهای آماده، تقویم‌های سالنامه‌ای، دیجیتالی یا کامپیوتری بهره برد.
3ـ اصل اولویت‌بندی کارها:
یکی از مهم‌ترین اصول مدیریت زمان، تعیین اولویت‌ها و پرداختن به امور اهمّ می‌باشد، البته اگر کسی تمام کارهایش مهم باشد به معنای آن است که هیچ کار مهمی ندارد، لذا لازم است که با دقت نظر، وظایف، مسئولیت‌ها و اهداف را اولویت‌بندی نموده و حق تقدم کارهای اهم را همواره رعایت نماییم.
در یک تقسیم‌بندی، کارهای انسان به سه گروه: مهم، غیر مهم و اهم تقسیم می‌شوند. همچنین اهداف انسان نیز به سه گروه: اهداف بلندمدت، میان‌مدت و کوتاه‌مدت تقسیم می‌گردند.
در نظر داشته باشید که معمولاً بین 50درصد تا 65درصد کارهای روزمره‌ی ما غیر مهم است و حجم این امور بسیار زیادتر از امور مهم یا اهم می‌باشد و 15درصد از کارهای ما معمولاً اهم و 20درصد آن‌ها مهم می‌باشند. شما در هر روز، شاید بیش از یکی دو برنامه‌ی اهم نداشته باشید و یا این که نتوانید انجام دهید.
ذکر این نکته لازم است که کارهای غیر مهم، به معنای امور زاید نیست، بلکه گاهی نیازهای روزمره‌ی انسان است.
امام علی(ع) می‌فرماید: «بدترین چیزی که آدمی وقت خود را صرف آن می‌سازد، کارهای زیادی است.»1 و «هر کس به چیزی که مهم نیست بپردازد، آنچه را که اهمیت بیشتری دارد از دست می‌دهد.»2
4ـ آشنایی با راه‌های صرفه‌جویی در وقت:
با چند روز پیروی از این دستورالعمل‌ها نتایج حیرت‌آور آن‌ها مشخص خواهد شد.
ـ هر روز صبح کارهای آن روز را فهرست کن و پس‌از اتمام هر مورد، آن را در فهرست خط بزن.
ـ همیشه در همراه خود مداد و کاغذ داشته باش تا برنامه و فکرهای نو را در زمان بیکاری درآن یادداشت کنی.
ـ برای خود زمانی را مخصوص استراحت در نظر بگیر و سعی کن این زمان را با اوقات نماز هماهنگ سازی.
ـ از زمان بیکاری خود با مطالعه، حفظ، یادگیری یا کارهای سازنده بهره گیر.
ـ وقتی قراری می‌گذاری حتماً اطمینان حاصل کن که هر دو طرف، زمان دقیق قرار را می‌دانید.
ـ‌ برای مدت زمان رسیدن به قرار، با توجه به فاصله تا محل مورد نظر، وقتی را در نظر بگیر و رویدادها و پیشامدهای غیر منتظره را نیز به حساب بیاور تا در زمان پیش‌بینی شده به قرار خود برسی.
ـ همه‌ی لوازم و اقلام مورد نیاز برای هر کاری را پیش از شروع در نزد خود گردآوری کن، صرف نظر از این که آن کار، پختن غذا، نوشتن یا... باشد.
ـ از ارتباط با افرادی که با خودخواهی، بی‌توجهی و حماقت، وقت تو را غارت می‌کنند بپرهیز.
ـ‌ اگر باید دنبال کاری بروی یا خریدی را انجام بدهی، فهرستی از همه‌ی اقلام مورد نیاز و فعالیت‌های لازم تهیه کن و برای تهیه یا اجرای آن‌ها به گونه‌ای برنامه‌ریزی کن که کم‌ترین مسافت را برای رسیدن به همه‌ی آنها طی کنی.
می‌توانی برای صرف‌جویی در وقت خود تدبیرهای دیگری نیز بیندیشی و این فهرست را با پیشنهادهای خود کامل کنی. البته غنیمت شمردن وقت به این معنی نیست که زمان تفریح و استراحت برای خود در نظر نگیریم، بلکه به این معنی است که از تلف شدن زمان مفید جلوگیری کنیم. بنابراین پاره‌ای از اوقات روزانه خود را به نماز، تفکر، تفریح، استراحت و تجدید قوا اختصاص بده تا دوباره باتری‌های ایمان خویش را از امید پرکنی.
5ـ اصل فقط روزی یک ساعت:
با کنار گذاشتن یک ساعت در هر روز کاری، 260 ساعت در سال یا معادل 32روز کامل کاری در سال به دست می‌آوری. در این زمان می‌توانی کارهای زیادی انجام دهی، برای نمونه می‌توانی:
ـ چندین جزء قرآن کریم را حفظ کنی.
ـ مهارت خاصی را بیاموزی.
ـ یک زبان خارجی بیاموزی.
ـ و...
از آن‌جا که زمان در گذر است و به ویژه صرف صدها کار بسیار بی‌ارزش، کوچک و بی‌حاصل می‌شود، باید برنامه‌ای زمان‌بندی شده را بهینه کنی و سپس مقید به اجرای آن باشی. البته کار ساده‌ای نیست، اما افسوس زمان گذشته را خوردن، می‌تواند به نیرویی برای بهره‌گیری از زمان باقی‌مانده تبدیل شود و زمان باقی‌مانده، فرصتی کافی است. تنها باید از هدر دادن اوقات بیکاری و سپس افسوس بر آن پرهیز کنیم.
6ـ اصل هدفمندی و هدف‌گذاری:
یکی از علل مهم موفقیت، هدفمندی و هدف‌سازی در زندگی است. افراد گمراه، افرادی بی‌هدف و یا بدهدف هستند. همچنان که هدفی مانند خداوند و تقرب به او، به انسان، تمرکز، جهت و انرژی می‌بخشد، اهداف دیگر نیز می‌تواند به انسان، قدرت تمرکز، حرکت صحیح و مستمر ببخشد. اهداف استراتژیک، اهداف بزرگ و مادر هستند که اهداف کوچک‌تر را در خود جای می‌دهند، لذا باید به اهداف کوچک و بزرگ بیاندیشیم و با تصویر و ترسیم آن اهداف در ظرف زمان، آنها را با برنامه‌ریزی صحیح به مرحله‌ی اجرا درآوریم.
7ـ اصل توجه به امروز:
یکی از اصول مهم مدیریت زمان، توجه به زمان حال و عبور از گذشته می‌باشد، چراکه در بسیاری از امور ما به خاطر پرداختن به گذشته و مشکلات آن، زمان حال را نیز از دست داده و گذشته‌های تاریک یا غیر مفید خود را تکرار می‌نماییم.
شعار و اصلِ توجه به امروز به معنای عدم آینده‌نگری و یا عدم عبرت از گذشته نیست، بلکه به معنای حداکثر استفاده از موجودی امروز و فرصت در اختیار است.
امام علی(ع) فرمودند:
«آنچه از عمر تو گذشته، مدتی است که به سر آمده و آن چه مانده، امیدی است (که ممکن است تحقق نیابد و عمری در کار نباشد) و وقتی که درآن هستی زمان عمل است.»3
«گذشته عمر تو رفته است و باقی‌مانده‌ی آن محل تردید است، پس زمانی را که در آن به سر می‌بری برای کار و عمل غنیمت شمار.»4
* سهمیه‌بندی اوقات:
ـ وقتی بگذار برای اندیشیدن، که آن منبع قدرت و نیروست.
ـ وقتی بگذار برای ورزش و تفریح، که آن منبع جوانی جاودانی است.
ـ وقتی بگذار برای مطالعه، که آن زیربنای خردمندی و فرزانگی است.
ـ وقتی بگذار برای نماز، که آن سرچشمه بیشترین توان‌ها و نیروها در زمین است.
ـ وقتی بگذار برای مهر ورزیدن و محبوبیت، که ایمان، چیزی جز عشق به خوبی‌ها و نفرت از بدی‌ها نیست.
ـ‌ وقتی بگذار برای دوستی‌های پاک، که آن شاهراه خوشبختی است.
ـ وقتی بگذار برای خنده، که آن بهترین روان‌کننده چرخ‌های زندگی است.
ـ وقتی بگذار برای بخشش و ایثار، که زندگی بسیار کوتاه‌تر از آن است که بتوان خودخواه و خودپسند بود.
ـ وقتی بگذار برای کار، که آن بهای موفقیت است.
ـ وقتی بگذار برای خانواده، زیرا بهای آرامش است.
ـ وقتی بگذار برای بازی با فرزندان، زیرا عامل دلبستگی، تربیت و آرامش است.
ـ وقتی بگذار برای انس با طبیعت، زیرا سرچشمه حیات و تفریح سالم است.
ـ وقتی بگذار برای خواب و استراحت، زیرا ایستگاه تجدید قواست.
ـ وقتی بگذار برای خدمت به مردم، زیرا راهی به سوی خوشبختی است.
ـ وقتی بگذار برای معاشرت با شایستگان، زیرا معدن ادب و درس‌آموزی است.
ـ وقتی بگذار برای نظافت، زیرا عامل بهروزی شخصیت و شادکامی است.
اما هرگز برای بیهودگی، بی‌فایدگی و اتلاف عمر، وقت مگذار.
امیر سخن امیرالمؤمنین علی(ع) می‌فرمایند:
«مؤمن باید شبانه‌روز خود را به سه قسم تقسیم کند: زمانی را برای نیایش و عبادت پروردگار و زمانی را برای تأمین هزینه‌ زندگی و زمانی را برای واداشتن نفس به لذت‌هایی که حلال و مایه زیبایی است. خردمند را نشاید جز آنکه در پی سه چیز حرکت کند: کسب حلال برای تأمین زندگی، یا گام نهادن در راه آخرت، یا به دست آوردن لذت‌های حلال»5
* برگرفته از کتاب مدیریت زمان، مهدی نیلی پور؛ با تصرف و تلخیص.
----------------------------------------
پی نوشت:
1 میزان الحکمه، حدیث14210.
2 همان، حدیث 14211.
3 میزان الحکمه، حدیث14196.
4 همان، حدیث14198.
5 نهج‌البلاغه، حکمت 390.
----------------------------------------------------------------------------نوشته شده توسط : شعیب علیمکه ( چهارشنبه 16 آذر 1390 ) ( 11:50 ب.ظ )
درباره وبلاگ

سلام دوستای گلم...

سلامی چو بوی خوش آشنایی، بدان مردم دیده ی روشنایی...

ورودتونو به وبلاگم خوش آمد میگم

ضمن آرزوی سلامتی و موفقیت از محضر پر کرامت الهی برای شما دوستان و همولایتی های عزیزم عشق و صلح و آرامش درون و شفای عمیق و برکتهای سرشار طلب می کنم.

امیدوارم لحظات خوبی را تو وبلاگم بگذرونید.

از نگاه قشنگی که به این وبلاگ هدیه می کنید تشکر می کنم.

اگر پیشنهاد یا انتقادی داشتید
خوشحال میشم عنوان کنید،
راهنماییم کنید و بهم قوت قلب بدید.

دست مهربون همتونو می بوسم ...

در پناه خالق نیلوفرها موفق و سربلند باشید...

++++++++++

درختان خشک و عریان بودند، آسمان ابری شاید هم صاف و بی ابر بود. وقتی در دومین ماه فصل سرد سال به هم ملحق شدیم و کتاب عشق پرستاری را آغاز نمودیم، با هم عهد بستیم همچون درختان، سبز شویم و در لباس سفید محبت ناجیان عشق باشیم.
و یه چیز دیگه...
ما پرستاریم
قرار با پرستاری زندگی کنیم
و شاید پرستاری زندگیمون بشه
و همه می دونن که پرستارها روح بزرگی دارن
پس بیاین.....

خوشبختى لذت مشتركى است كه حاصل یارى بى چشمداشت به دیگران است .

+++++++++++++

یادم باشد ...

حرفی نزنم که به کسی بربخورد،

نگاهی نکنم که دل کسی بلرزد،

راهی نروم که بیراه باشد،

خطی ننویسم که کسی را آزار دهد،

یادم باشد روز و روزگار خوش است،

همه چیز زیبا و بر وفق مراد است!...

و تنها دل ما دل نیست! ...

========

ما آدما آخرش نصیب خاک میشیم.

چرا توی این دنیا، محبتهامونو

نصیب همدیگه نکنیم!؟

========
شعیب علیمکه
آمار وبلاگ
کل بازدید :
بازدید امروز :
بازدید دیروز :
بازدید این ماه :
بازدید ماه قبل :
تعداد نویسندگان :
تعداد کل پست ها :
آخرین بازدید :
آخرین بروز رسانی :