تبلیغات
کمیشان سبز سفید قرمز - دهان و دندان

کمیشان سبز سفید قرمز
چو ایستاده ای دست افتاده ای بگیر...
نویسندگان
امکانات وب

اللّهُمَّ كُنْ لِوَلِیِّكَ الْحُجَّةِ بْنِ الْحَسَنِ صَلَواتُكَ عَلَیْهِ وَعَلى آبائِهِ فی هذِهِ السّاعَةِ وَفی كُلِّ ساعَةٍ وَلِیّاً وَحافِظاً وَقائِدا ‏وَناصِراً وَدَلیلاً وَعَیْناً حَتّى تُسْكِنَهُ أَرْضَك َطَوْعاً وَتُمَتِّعَهُ فیها طَویلاً

دریافت كد دعای فرجبرای نمایش تصاویر گالری كلیك كنید


کد گالریكد ماوس

بسم الله الرحمن الرحیم
----------------------------------------------------------------------------
کمک های اولیه دهان و دندان
در اکثر خانه ها جعبه کوچکی حاوی مواد و وسایل لازم برای درمان و کنترل دردها و جراحت های بدن وجود دارد اما آیا تاکنون به این فکر بوده اید که هنگام ایجاد یک دندان درد یا شکستن یک دندان یا سوختگی زبان ناشی از نوشیدن چای داغ چه اقداماتی باید انجام دهید و به چه وسایلی نیاز دارید.
جراحت ها و اورژانس های دهان و دندان در کودکان و بزرگسالان بسیار شایع اند. شما می‌توانید با تهیه کردن چند وسیله و ماده ساده از داروخانه، به راحتی یک «جعبه کمک های اولیه دهان و دندان» را فراهم کنید.
با وجود اینکه این جعبه کمک های اولیه نمی تواند جایگزین درمان اصلی و تخصصی شود، ولی می‌تواند برای کنترل اورژانس های دهان و دندان جزیی و جلوگیری از پیشرفت آن تا دسترسی به دندانپزشک کارساز باشد.
برای جمع آوری و فراهم آوردن این جعبه کمک های اولیه در قدم اول تهیه این مواد از داروخانه پیشنهاد می‌شود؛ نخ دندان، مسواک، باند استریل، گاز استریل، آسپیرین، سرم فیزیولوژی، پارافین (ترجیحاً موم دندانپزشکی)، دستکش یک بار مصرف، یک محلول دهانشویه اکسیژنه و محلول Colgate Orabase Sothe-N-Seal. وجود وسایلی چون پنس و آینه یک بار مصرف دندانپزشکی در این جعبه نیز در خیلی موارد کمک کننده و مفید است. در ادامه به شایع ترین اورژانس های دندانپزشکی و روش درمان و کنترل موقتی آنها در خانه می‌پردازیم.
دندان درد
چنانچه دندان شما فقط به غذاهای سرد یا داغ یا شیرین حساس است، با آب ولرم دهان تان را بشویید و با نخ دندان مواد غذایی بین دندان ها را پاک کنید و به آرامی دهان تان را با آب ولرم مسواک بزنید و در اولین فرصت برای ترمیم (پر کردن) دندان تان به دندانپزشک مراجعه کنید.
اما اگر درد شما شدید است یا همراه با تورم است، یک کیسه حاوی یخ (کمپرس سرد) را به مدت 3 دقیقه روی گونه خود قرار دهید و بعد از3 دقیقه آن را بردارید. این کار را متناوباً تا رسیدن به دندانپزشک تکرار کنید. از گرما دادن موضع بپرهیزید. یک یا دو عدد آسپیرین بخورید. اگر نیمه شب است و به استراحت نیاز دارید، هنگام خواب سعی کنید سر شما بالاتر از بقیه بدن تان قرار گیرد و ترجیحاً روی مبل یا صندلی به حالت نیمه نشسته بخوابید. قطعاً نیازی به یادآوری نیست که در اولین فرصت به دندانپزشک مراجعه خواهید کرد.
فرو رفتن جسم خارجی در بین دندان ها
اگر جسم خارجی قابل رویت است، آن را با پنس دندانپزشکی بیرون بیاورید ولی اگر قادر به دیدن آن نیستید، سعی کنید آن را با نخ دندان بیرون بیاورید. پس از بیرون آوردن جسم خارجی حتماً آب را به شدت در دهان تان قرقره کنید تا باقیمانده اجسام خارج شوند. سعی نکنید جسم خارجی را با جسم نوک تیز بیرون بیاورید. اگر عمق فرورفتگی جسم زیاد است و نمی توانید آن را خارج کنید، به دندانپزشک مراجعه کنید.
زخم های سطحی دهان ناشی از تحریکات فیزیکی و شیمیایی
این زخم های سطحی در سطح داخلی گونه، لثه و زبان به وجود می‌آیند. ممکن است بر اثر گاز گرفتن گونه، مسواک زدن شدید، خوردن غذاهای داغ یا تحریکات ناشی از براکت های ارتودنسی ایجاد شوند. یک محلول دهانشویه اکسیژنه با حباب هایی که ایجاد می‌کند، باعث تمیز کردن زخم از خرده های مواد غذایی می‌شود. محلولColgate Orabase Sothe-N-Seal نیز با پوشاندن سطح زخم باعث التیام و کاهش درد زخم می‌شود.
بیرون افتادن دندان از دهان
این اورژانس در کودکان بسیار شایع است. در صورت امکان دندان بیرون افتاده را پیدا کنید. آن را با سرم فیزیولوژی بشویید و آن را در یک لیوان شیر یا سرم فیزیولوژی یا بزاق خود بیمار قرار داده و سریعاً به دندانپزشک مراجعه کنید. به هیچ عنوان سعی در تمیز کردن و لمس کردن ریشه دندان نکنید و آن را از ناحیه تاج دندان بگیرید. یک قطعه گاز استریل روی محل دندان در دهان قرار دهید و به مدت ? دقیقه فشار دهید تا خونریزی کاهش یابد. در بسیاری از موارد دندانپزشک با شست وشوی مناسب محل، دندان را دوباره در محلش می‌کارد و در طولانی مدت دندان قابل نگهداری است. نکته طلایی برای نجات دادن جان این دندان، زمان است. اگر شما بتوانید کودک تان را در کمتر از 20 دقیقه به یک کلینیک دندانپزشکی برسانید، احتمال اینکه بتوان درمان موفقیت آمیزی برای این دندان انجام داد، بیش از 70 درصد خواهد بود.
شکستن دندان
سریعاً محل دندان مورد نظر را با سرم فیزیولوژی بشویید. یک کیسه حاوی یخ را روی موضع قرار دهید. اگر دندان دارای یک لبه تیز شده است که باعث آزار گونه و زبان می‌شود، با پارافین یا در صورت امکان موم دندانپزشکی لبه تیز را بپوشانید و به دندانپزشک مراجعه کنید.
گاز گرفتن زبان یا گونه
یک گاز استریل را برای کنترل خونریزی به مدت 2 تا 4 دقیقه با فشار نگه دارید. پس از قطع کامل خونریزی و ایجاد لخته، محل زخم را با سرم فیزیولوژی بشویید. اگر خونریزی کنترل نشد، یک گاز استریل را با سرم خیسانده و در محل برای مدت ?? دقیقه نگه دارید. گر خونریزی غیر قابل کنترل بود باید سریعاً به اورژانس بیمارستان مراجعه کنید.
* دکتر فاطمه دیباجی فروشانی جراح، دندانپزشک
----------------------------------------------------------------------------

موضوعات مرتبط: پزشک خانواده
نوشته شده توسط : شعیب علیمکه ( چهارشنبه 16 آذر 1390 ) ( 11:30 ب.ظ )
درباره وبلاگ

سلام دوستای گلم...

سلامی چو بوی خوش آشنایی، بدان مردم دیده ی روشنایی...

ورودتونو به وبلاگم خوش آمد میگم

ضمن آرزوی سلامتی و موفقیت از محضر پر کرامت الهی برای شما دوستان و همولایتی های عزیزم عشق و صلح و آرامش درون و شفای عمیق و برکتهای سرشار طلب می کنم.

امیدوارم لحظات خوبی را تو وبلاگم بگذرونید.

از نگاه قشنگی که به این وبلاگ هدیه می کنید تشکر می کنم.

اگر پیشنهاد یا انتقادی داشتید
خوشحال میشم عنوان کنید،
راهنماییم کنید و بهم قوت قلب بدید.

دست مهربون همتونو می بوسم ...

در پناه خالق نیلوفرها موفق و سربلند باشید...

++++++++++

درختان خشک و عریان بودند، آسمان ابری شاید هم صاف و بی ابر بود. وقتی در دومین ماه فصل سرد سال به هم ملحق شدیم و کتاب عشق پرستاری را آغاز نمودیم، با هم عهد بستیم همچون درختان، سبز شویم و در لباس سفید محبت ناجیان عشق باشیم.
و یه چیز دیگه...
ما پرستاریم
قرار با پرستاری زندگی کنیم
و شاید پرستاری زندگیمون بشه
و همه می دونن که پرستارها روح بزرگی دارن
پس بیاین.....

خوشبختى لذت مشتركى است كه حاصل یارى بى چشمداشت به دیگران است .

+++++++++++++

یادم باشد ...

حرفی نزنم که به کسی بربخورد،

نگاهی نکنم که دل کسی بلرزد،

راهی نروم که بیراه باشد،

خطی ننویسم که کسی را آزار دهد،

یادم باشد روز و روزگار خوش است،

همه چیز زیبا و بر وفق مراد است!...

و تنها دل ما دل نیست! ...

========

ما آدما آخرش نصیب خاک میشیم.

چرا توی این دنیا، محبتهامونو

نصیب همدیگه نکنیم!؟

========
شعیب علیمکه
آمار وبلاگ
کل بازدید :
بازدید امروز :
بازدید دیروز :
بازدید این ماه :
بازدید ماه قبل :
تعداد نویسندگان :
تعداد کل پست ها :
آخرین بازدید :
آخرین بروز رسانی :